گرجستان

کشور گرجستان کشوری است که سراسر آرامش حاصل خیزی ، اصالت و امنیت را در خود جای داده است

گرجستان کشوری در شرق دریای سیاه بوده و یکی از دیدنی ترین و زیباترین مناطق منحصر به فرد جهان به شمار می رود. جالب است بدانید که در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمینی است که هدیه خداست که به مردم داده شده است. برای سفر با تور گرجستان تقریبا می توانید تمام فصول را انتخاب کنید اما از آنجایی که بخشی از آب و هوای قفقاز سردسیر است بهار مناسب ترین زمان است. افسانه های گرجی زیادی راجع به این سرزمین وجود دارد که بیشتر مربوط به تاریخ کشور است. همچنین آن ها معتقد هستند کشور گرجستان سراسر آرامش، حاصل خیزی، اصالت و امنیت را در خود جای داده است و این ها نیزهدیه های ارزشمندی از سمت خداوند به مردم مهربان و دست و دلباز این کشور می باشد. پایتخت این کشور شهر تفلیس است که اغلب، برنامه ریزی برای تور گرجستان نیز برای این شهر است. نام شهر تفلیس در واقع یک کلمه قفقازی به معنی گرم است كه به علت وجود چشمه های فراوان آب گرمی که در اين منطقه وجود دارند به اين نام ناميده شده اند و جالب است شما عزیزان بدانید که اگر چه شهر تفلیس حدود 29 بار مورد حمله قرار گرفته و مجدد بازسازی شده است اما ترکیب قدیمی شهر با خیابان های سنگ فرش باریک و مارپیچ زیبای آن، بالکن هایی با سبک قدیمی و کلیساهای باستانی تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده است که در قسمت هایی از شهر که به " تفلیس قدیم " معروف است نیز موجودند.

گذری بر تاریخ کشور گرجستان

جالب است بدانید که انسان ‌های اولیه را می ‌توان در قفقاز جنوبی به ویژه در گرجستان خیلی قبل از دوره پارینه سنگی جستجو کرد و همچنین جمجمه انسان اروپایی نژاد که یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش زندگی میکرده است که در حفاری ‌های اخیر در ناحیه دمانیسی به دست آمده ‌است و خود باعث تعجب تاریخ شناسان و اهل فن شده است و همچنین از هزاره دوم قبل از میلاد مسیح ، درست هم زمان با قدرت گرفتن آشوری ها ، اقوام گله دار و دام پرور از سرزمین بین ‌النهرین در این کشور شروع به سکونت کردند که جالب است بعدها امپراتوری اورارتو را تشکیل دادند و اینکه قبایل گرجی یگانگی خود را هم زمان با پایان عصر مفرغ آغاز کرده و در پایان هزاره دوم و آغاز هزاره اول پیش از میلاد درست در نواحی جنوب شرقی کشور گرجستان باستان دو اتحادیه اصلی از قبایل ظهور کردند با نام های " دیائوخی و کولخیس " که هر دو آن ‌ها تا قرن 8 پیش از میلاد تنها باقی مانده و دوام داشتند .

در ضمن قلمرو اورارتو در زمان خود وسیع ‌ترین امپراتوری محسوب می شده است که در قرن 7 پیش از میلاد ، همزمان با آغاز دوره ضعف اورارتو آریایی ‌ها پادشاهی ماد را بوجود آوردند و با قدرت گرفتن مادها حوالی ارمنستان امروزی ساکن شدند که نتیجه ترکیب این دو قوم گرجی و آریایی ، قوم ارمنی بود که در اوسط قرن ششم پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) هخامنشیان با تلاش و مقاومت فراوان جایگزین مادها بر حکومت جنوب گرجستان باستان گشتند .

آب و هوا

تفلیس دارای اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب با تاثیرات غالب اقلیم قاره ای مرطوب می باشد. این شهر دارای تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتاً سردیست. تفلیس هم همانند دیگر مناطق گرجستان، در طول سال میزان بارش قابل توجهی را بدون هیچ دوره خشک مشخصی دریافت می کند. آب و هوای این شهر متاثر از هر دو توده هوای خشک (آسیای مرکزی/ سیبری) از سمت شرق و توده هوای اقیانوسی (اقیانوس اطلس/ دریای سیاه) از سمت غرب می باشد. از آنجاییکه این شهر در بیشتر جهات با رشته کوه ها محاصره شده و همچنین دور بودنش از توده های بزرگ آبی نظیر دریای خزر و دریای سیاه و همچنین این حقیقت که رشته کوه های بزرگ قفقاز مانع ورود توده هوای سرد از سمت روسیه می شود، در مقایسه با دیگر شهرها با داشتن آب و هوایی مشابه در طول و عرض جغرافیایی یکسان دارای خرد اقلیم معتدل تری می باشد.

میانگین دمای هوای شهر تفلیس 13.3 درجه سانتیگراد می باشد. ماه ژانویه با میانگین دمای 2.3 درجه سانتیگراد سردترین ماه سال و ماه ژوئیه با میانگین دمای 24.9 درجه سانتیگراد گرمترین ماه سال است. همچنین کمترین درجه هوای ثبت شده منفی 24.4 درجه سانتیگراد در ماه ژانویه سال 1883 و بیشترین درجه هوای ثبت شده 42 درجه سانتیگراد در ماه ژوئیه سال 1882 می باشد. همچنین میزان بارندگی سالانه 495.5 میلی متر بوده و ماه مه با میانگین 77.6 میلی متر پر باران ترین ماه سال و ماه ژانویه با میانگین بارش 18.9 میلی متر خشک ترین ماه سال هستند. بارش برف نیز به طور میانگین معمولاً 15 تا 25 روز در سال است. 

غذا و نوشیدنی

غذاهای گرجی یکی از بهترین غذاهای جهان هستند و گرجی ها به داشتن غذاهای بسیار خوشمزه خود مفتخرند. خوراک های سنتی پر از گیاهان و ادویه های مختلف بوده و طعمی فراموش نشدنی را برایتان به جای می گذارند. پیشنهاد می شود که بدون صرف خاچاپوری (پای پنیر)، متسوادی (شیشلیک)، خینکالی (کوفته)، فکالی (اسفناج، چغندر) فصلی با خمیر گردو، ساتسیوی (مرغ با خمیر گردو) و شیرینی های سنتی این شهر را ترک نکنید. 

مناسبت ها و رویدادها

گرجستان و مردم عاشق جشن و پایکوبی هستند، چراکه معتقدند این کار بهترین دلیل برای دور هم جمع شدن و زمان خوبی را با دوستان و خانواده سپری کردن می باشد. گرجی ها به غذای خوب، نوشیدنی های خوش طعم و موسیقی های شاد علاقه بسیاری دارند و به همین علت است که این سه چیز پای ثابت تمام فستوال های گرجی می باشد. به برخی از این جشنواره ها در ادامه مطلب اشاره شده است.

جشنواره پنیر

جشنواره پنیر که هرساله در 24 ماه ژوئیه از ساعت 10 صبح تا 7 شب در نزدیکی میدان کلیسای اِسوِتیتسخووِلی در مِتِسخِتا جشن گرفته می شود.

تیبلیسوبا

جشن تولد فقط یکبار در سال اتفاق می افتد و تفلیس از آن مستثنی نیست. از آنجاییکه تاریخ دقیق ساخت این شهر مشخص نیست سالگرد تولد شهر تفلیس در یکی از آخر هفته های ماه اکتبر جشن گرفته می شود. 

فیلم، موسیقی و تئاتر

همچنین فستیوال های متعدد دیگری در ارتباط با فیلم، موسیقی و تئاتر در این شهر برگزار می شود. ارکستر در فضای باز، فستیوال موسیقی کلاسیک، اجرای کنسرت در سالن های مختلف شهر، فستیوال موسیقی بین المللی، فستیوال فولکلور، فستیوال بین المللی تئاتر تفلیس، فستیوال فیلم پروانه طلایی، فستیوال فیلم و برنامه های تلویزیونی چشم طلایی و بسیاری دیگر.

 

کلیه حقوق برای سایت آراد گشت آسمان حفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.

Site Designer : saman sayyar