سنگاپور

کشور سنگاپور در جنوب شبه جزیره مالایا واقع شده است، همچنین کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا نیز محسوب میشود ، سنگاپور در شمال خط استوا قرار گرفته و کشوری ثروتمند و مدرن و در نوع خود بی نظیر می باشد و پایتخت این کشور شهر سنگاپور است و کشورهای مالزی و اندونزی تنها همسایگان آن هستند، این کشور زیبا یکی از مقاصد پر طرفدار میان گردشگران است و جالب است بدانید که به نیویورک آسیا نیز معروف است و این کشور زیبا که به نوعی یکی از بهترین کشورهای آسیا از نظر سلامت اداری ، گردشگری و مدرنیته شهرت جهانی یافته است.

ضمنا همواره توانسته است در بسیاری از رکورد های گردشگری جای پای خود را در آسیا محکم کرده است و در بعضی موارد حتی آبروی آسیا را خریده است و سالانه افراد بسیاری روانه این کشور می شوند ، داشتن باغ وحشی مدرن ، آکواریومی زیبا و خیلی مناطق گردشگری این کشور باعث شده است که هم اکنون یکی از بهترین نقاط دنیا هم برای زندگی و هم برای گردشگری باشد.

این کشور زیبا که به نوعی یکی از بهترین کشورهای آسیا از نظر سلامت اداری ، گردشگری و مدرنیته شهرت جهانی یافته است

کشورهای مالزی و اندونزی تنها همسایه ‌های سنگاپور بشمار می روند و قبل از حضور کشورهای اروپایی در منطقه ، منطقه ‌ای که امروزه به عنوان سنگاپور شناخته می ‌شود فقط منطقه ماهیگیری مالایی در مصب رودخانه سنگاپور بوده است ، سنگاپور از سال 1824 تا 1963 میلادی ، به غیر از سه سال در زمان جنگ جهانی دوم یکی از مستعمرات بریتانیا قرار داشته است ، در سال 1942 میلادی کشور سنگاپور که همچنان مستعمره بریتانیا بود ، توسط ژاپن اشغال می‌شود و نیروهای بریتانیایی مجبور به ترک آن می شوند که این واقعه توسط وینستون چرچیل ، بزرگترین عزیمت تاریخ بریتانیا نام گرفته است ، بعد از پایان این جنگ ، در سال 1945 میلادی سنگاپور مجددا توسط نیروهای بریتانیایی پس گرفته شد و 18 سال بعد در سال 1963 سنگاپور به عنوان عضوی از فدراسیون مالزی استقلال خود را از بریتانیا را بدست گرفت و این کشور در نهایت 2 سال بعد در سال 1965 میلادی از مالزی جدا شده و به این ترتیب جمهوری سنگاپور شکل گرفت

موقعیت و جمعیت کشور سنگاپور

سنگاپور در منطقه جنوب شرق آسیا در تنگه  مالاکا بین اقیانوس هند و آرام قرار دارد و کوچکترین کشور مستقل آسیا نامیده می شود و از یک جزیره اصلی و 60 جزیره کوچک تشکیل شده است ، از شمال به تنگه جوهور در مالزی و از جنوب به جزیره باتام در اندونزی و از مشرق به آب های خلیج سیام و از مغرب به تنگه ی مالاکا محدود و توسط 2 تنگه از نواحی اطراف خود جدا می شود . تنگه مالاکا این کشور را از مالزی و تنگه سنگاپور و ماین آن را از اندونزی جدا کرده و ارتباط سنگاپور و مالزی از طریق یک گذرگاه زمینی به طول 1056 متر می باشد ، ساحت کل سنگاپور 5/647 کیلومتر مربع می باشد که 6/321 کیلومترمربع از آن را مناطق مسکونی و 8/10 کیلومترمربع را مناطق کشاورزی و 6/28 کیلومترمربع را جنگل و 5/15 کیلومترمربع را مناطق باتلاقی و آبگیری و 271 کیلومترمربع را فضاهای باز و تاسیسات نظامی تشکیل داده است ، همچنین جمعیت اين کشور 5184000 نفر می باشد و تا پایان قرن  19، چینی ها 3 تا 4 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دادند و به علاوه عده قابل توجهی از سوماترایی ها - جاوه ای ها ، هندو ها ، عرب ها ، یهودی ها و اروپایی های مهاجر نیز در این کشور به رسمیت شناخته شده اند.

مذهب و زبان مردم سنگاپور

اسلام در سنگاپور به عنوان سومین دین رسمی بعد از تاتوئیسم و هندوئیسم شناخته و رسمیت دارد و این در حالی است که مسیحیت و سایر اقلیت های دینی در رده های بعد از اسلام قرار گرفته اند . البته درصد قابل توجهی از مردم در این کشور هنوز آیین بت پرستی داشته و از آن پیروی می کنند ، سازمان" دار الارقام " یکی از نهاد های اسلامی سنگاپور است که به انجام اموری با محوریت دعوت غیر مسلمانان به اسلام می پردازد ، سنگاپور به عنوان یکی از مدرنترین کشورهای آسیا ، به توسعه اسلام و بهبود شرایط مسلمانان این کشور کمک شایانی کرده است و اسلام را کاملا به رسمیت می شناسد و جالب است که حتی یکی از شبکه های تلویزیونی در ساعات شرعی اذان پخش می کند؛ در سنگاپور چهار زبان انگلیسی ، مالایی ، چینی و تامیل به عنوان زبان‌ های رسمی شناخته شده و عموم مردم به این زبان ها صحبت می کنند ، اما درمجموع ساکنین این کشور با نزدیک به بیست زبان مختلف تکلم می ‌کنند که این امر نشان ‌دهنده تنوع وسیع زبانی و فرهنگی در سنگاپور است ، بسیاری از تابلوها و علائم در سنگاپور به چهار زبان رسمی نوشته شده‌ا است که در سنگاپور سیاست رسمی آموزشی به ترتیبی است که دانش ‌آموزان به طور همزمان زبان انگلیسی و زبان مادری خود را به طور منظم و دقیق می ‌آموزند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم سنگاپور

فرهنگ‌ های گوناگونی در سنگاپور وجود دارد که این موضوع از مهاجرت اقوام مختلف به این کشور در گذشته سرچشمه دارد و نیز هر کدام از این قوم ‌ها مذهب مخصوص به خودشان را دارند ، اما در نهایت در کنار یکدیگر به زندگانی مسالمت آمیزشان ادامه می ‌دهند ، هرچند که کشور سنگاپور طی چندین سال گذشته ، ظاهری مدرن و جالبی به خود گرفته است اما هنوز هم آداب و رسوم سنتی این کشور زنده نگه داشته شده است و برای عموم مردم حائز اهمیت است . تأثیر قوم‌ های مهاجر در این کشور به راحتی قابل مشاهده است ، برای مثال ساختمان‌ های نئوکلاسیک بعضی قسمت‌ های شهر، استعمار کشور انگلستان و " محله‌ چینی ‌ها " یا " خیابان عرب " نیز ویژگی‌ های منحصر به فرد این گروه‌ ها را به خوبی در معرض دید گردشگران می گذارد، بیشتر مردم سنگاپور از فرد گرایی به دورند و به شدت از آن پرهیز می کنند و به گروه و امنیت متقابل اعتقاد عجیبی دارند . خانواده، کانون ساختارهای اجتماعی آن‌ ها به شمار می رود و الفاظی مثل وفاداری و احترام به بزرگ‌ ترها از اینجا شروع می ‌شود و وقتی گفته میشود " خانواده " در واقع اقوام و دوستان نزدیکی که با آن ‌ها صمیمی هستیم را شامل می شود.

آبرو، اهمیت زیادی در این کشور داراست که به افراد شخصیت و غرور می بخشد، سنگاپوری ‌ها ادعا دارند که جامعه ‌ای مساوات طلبند و اما سلسه مراتب در این کشور به گونه ‌ای است که برای بزرگ‌ ترها و میانسالان، ارزش و احترام بالاتری قائل می ‌شوند، این موضوع از تعالیم آیین کنفوسیوس سرچشمه گرفته است و بر این اساس ، حتی حقوق میانسالان از بقیه‌ کارکنان بالاتر است.

سنگاپور کشور جریمه‌ها است

قوانین سختگیرانه و مجازات‌های سنگین سنگاپور را به کشوری تبدیل کرده که اکنون می‌بینید. در این کشور اجازه ندارید سیگار بکشید، جایی را کثیف کنید یا حتی در مکان‌های غیرمجاز چیزی بخورید. مثلا نمی‌توانید در وسایل حمل و نقل عمومی خوراکی بخورید. اگر دو بار آشغال زمین بریزید، یک تابلو به شما می‌چسبانند که «من کثیف کرده ام» و مجبورید آخر هفته خیابان‌ها را تمیز کنید. رانندگان به خاطر نبستن کمربند ایمنی جریمه شده و به خاطر سرعت غیرمجاز زندانی می‌شوند.

آب و هوای سنگاپور 

همان طوری که می دانید کشور سنگاپور از کشور های جنوب شرقی آسیا بشمار می رود و  سنگاپور از نظر جغرافیایی چندان هموار نمی باشد و بلند ترین ارتفاع آن ۱۶۶ متر بیشتر نیست . این کشور که در شمال خط استوا قرار گرفته است ، آب و هوای گرمسیری دارد . بنابراین هوا نیز اغلب گرم می باشد و به علت شرایط جغرافیایی آن در فصل های مختلف سال تغییر هوا را احساس نخواهید کرد . اما از دسامبر تا ژانویه هوا خنک تر شده و بنابراین سفر در این ماه ها بسیار دلپذیر تر و عالی تر است ولی در ماه های آوریل تا مه که معادل خرداد ماه و تیر ماه است گرم ترین زمان در سنگاپور است ، بیشتر ماه ها سنگاپور با بارش باران همراه است و میانگین بارش آن ۲۳۴۰ میلی متر می باشد ، بارانی ترین ماه های سال ماه دسامبر یعنی  آذر و دی ماه است و حتی کمترین دمایی که تاکنون در آن دیده شده 19 سانتی گراد بوده است و بنابراین با این توضیحات ، سفر خوبی به سنگاپور تجربه خواهید کرد و برای اطلاعات بیشتر از آب و هوای سنگاپور باید بدانید که این کشور بین دو جبهه باد موسمی قرار دارد و اینکه باد های موسمی خاصی که از شمال شرق می آیند . این باد ها باران زا هستند و باران هایی که در سنگاپور می بارند شدید ولی کوتاه اند . باد های دیگری از جانب جنوب غرب می وزند که این باد ها باران زا نیستند و بنابراین در این ماه ها یعنی ماه های ژوئن تا سپتامبر دمای هوا  بالاتر می رود .

جاذبه‌های سنگاپور در کنار جاذبه‌های گردشگری اندونزی و مالزی در تمام جهان شناخته شده‌اند

-باغ‌های خلیج مارینا

از زیباترین جاذبه‌های گردشگری سنگاپور ، یک فضای سبز با جلوه بی نظیر درختان سر به فلک کشیده است. این باغ، مجموعه‌ای از گونه‌های گیاهی است که در شرایط گرم و مرطوب رشد می‌کنند. در کنار تماشای این منظره می‌توانید بلندترین آبشار سرپوشیده جهان را تماشا کنید. برای بازدید از این باغ زیبا باید بلیط ورودی تهیه کنید.

- باغ وحش سنگاپور

اگر به تماشای حیات وحش جنگل‌های بارانی علاقه‌مند هستید، باغ وحش سنگاپور، یک مکان گردشگری جذاب برای شما خواهد بود. این جاذبه های سنگاپور ، نظر تمام توریست‌ها و گردشگران را به سمت خود جلب می‌کند. در این باغ وحش، گونه‌های مختلف گیاهی که در زیستگاه‌های متفاوت رشد می‌کنند، در کنار گونه‌های مختلف جانوری، جزو جاذبه‌های گردشگری جنوب شرقی آسیا هستند.

اگر در این باغ وحش قدم بزنید، گونه‌های گورخر، ببر سفید، کانگورو، اژدهای کومودو، شامپانزه، پاندای غول پیکر، گونه‌های مختلف پرندگان و هزاران جانور دیگر را می‌توانید از نزدیک تماشا کنید. در سفر به تور سنگاپور، تماشای این جاذبه گردشگری را از دست ندهید!

از ديگر مراكز تفريحي اي شهر پارك شبانه روزي سافارياست. تجربه بازديد از حيات وحش در شب شايد براي كمتر كسي امكان پذير باشد. پارك شبانه روزي سافاري اولين پارك حيات وحش شبانه در جهان است كه بازديدكنندگان مي توانند نادرترين گونه هاي حيوانات جهان را در اين محل مشاهده كنند. سافاري شبانه يكي از معروفترين مجموعه هاي حيات وحش در جنوب شرق آسيا محسوب مي شود

اين مركز شامل قسمت هاي جالبي از قبيل آكروباتيك، عكس گرفتن در كنار حيوانات وحشي، سفر با قطار، پياده روي در جنگل هاي وحشي به همراه توضيحات مربوط به هر بخش توسط راهنمايان مجرب پارك و شوي حيوانات دست آموز مي باشد.
همچنين از مراكز ديدني شهر سنگاپورمي توان تالاز شهرداري ، محله چينيها ، معبد هندو ، باغ پرندگان ، موزه بنيان گذاران سنگاپور را نام برد

- خیابان اورچارد

کمتر کسی است که به کشور سنگاپور سفر کند اما از مغازه‌ها و پاساژهای لوکس و شیک در خیابان اورچاد خرید نکند. مغازه‌های این خیابان در تمام این منطقه شهرت دارند. کالاهای شیک از معروف‌ترین برندهای جهان در بیش از ۲۲ مرکز فروشگاهی در این خیابان قابل دسترسی هستند. اگر به خرید کردن علاقه مند هستید، خیابان اورچاد، مکان بسیار خوبی برای گشت و گذار است

- محله Chinatown

Chinatown یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف سنگاپور است. در این مرحله می‌توانید زیباترین معبد هندوها با معماری بی نظیر و تزئینات خیره کننده را تماشا کنید. همچنین می‌توانید کالاها و سوغاتی‌های جذابی را از فروشگاه‌های کوچک و بزرگ خریداری نمایید. آنچه شما را در محله Chinatown به شگفتی وا می‌دارد، میراث کهن سرزمین چین است. فانوس‌های قرمز که با تزیینات زرد و طلایی در نقاط مختلف نصب شده‌اند و موسیقی اصیل چینی و ژاپنی، زیبایی این جاذبه گردشگری را دوچندان کرده است. اگر به این منطقه سفر کردید حتماً گذاری در محله Chinatown داشته باشید.

- جزیره سنتوزا

یکی دیگر از زیباترین جاذبه های سنگاپور ، جزیره سنتوزا است. اگر به این جزیره سفر کردید حتماً مجسمه معروف سنگاپور با نام “مرلیون” را تماشا کنید. این مجسمه در تمام جنوب شرقی آسیا شهرت دارد. مجسمه مرلیون، یک مجسمه با سری به شکل شیر و بدنی به شکل ماهی است.

- مرکز خرید ساحلی “کلارک کوای”

یکی از معروفترین مراکز خرید در نزدیکی ساحل که به عنوان مرکز تجارت در قرن نوزدهم شناخته شده است، مرکز خرید “کلارک کوای” است. اگر به کشور سنگاپور سفر کردید حتماً یک روز کامل را برای گشت و گذار در این بازار شلوغ و پر ازدحام آن اختصاص دهید. همچنین می‌توانید خوراکی‌های خوشمزه و محلی را از مراکز اغذیه فروشی تهیه کنید. مهم‌ترین وسیله تردد در سرتاسر بازار معمولاً قایق‌های رودخانه‌ای هستند. این جاذبه گردشگری در نوع خود در تمام منطقه جنوب شرقی آسیا، بی‌نظیر است.

 

 

کلیه حقوق برای سایت آراد گشت آسمان حفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.

Site Designer : saman sayyar