چین

کشور چین با نام رسمی جمهوری خلق چین (به چینی:中华人民共和国)‏، پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیش از ۱٫۳ میلیارد نفر سکنه‌است.  این کشور که در شرق قاره آسیا واقع شده توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود. این حزب بر ۲۲ استان، ۵ منطقهٔ خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقهٔ اداری ویژهٔ بسیار خودمختار ِ هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پایتخت کشور پکن است. جمهوری خلق چین با حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است. کشور چین چشم‌انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپ‌های جنگلی و بیابان‌هایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری ِ روسیه گرفته تا جنگل‌های زیرگرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه.

 چین بعد از روسیه دومین کشور پهناور این قاره می باشد و دارای مرز زمینی با کشورهای روسیه، مغولستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، پاکستان، افغانستان، هندوستان، نپال، بوتان، برمه، ویتنام و کره شمالی نیز می باشد. این کشور پهناور آسیایی از سمت شرق و جنوب نیز با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد و دیگر آبهای آزاد نیز احاطه شده است. آب و هوای این کشور بسیار متنوع است و از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا مناطق سردسیر در شمال نیز امتداد دارد.

مناطق شمال شرقی کشور چین، سرزمین مادری مردمان منچو است که دربرگیرنده ی شهرهای «کمربند زنگار»، جنگل های وسیع و فرهنگی متاثر از کشورهای روس، کره و ژاپن می باشد. در شمال شرقی چین شهرهای لیائونینگ، جین لین و هیلونگ جیانگ نیز واقع شده است.

در سمت شمال نقشه کشور چین، شهرهای نظیر شاندونگ، شانشی، مغولستان داخلی، استان هنان، هبئی، پکن، تیانجین قرار دارند. این منطقه محل قرارگیری رودخانه زرد، مهد تمدن چینی و مرکز تاریخی محسوب می شود. زبان اکثر مردمان این ناحیه از چین ماندارین است و جمعیت آن به ۱۶۴ میلیون نفر می رسد.

 

یکی از نقاط مرزی و عمدتا مسلمان نشین کشور چین، شهرهای شمال غربی چین می باشد. در حال حاضر اگرچه این منطقه نسبت به مناطق ساحلی کمتر توسعه یافته اما سرعت پیشرفت در آن قابل توجه است. شهرهایی که در این ناحیه قرار دارند شاآنشی، گانسو، نینگ ‌شیا، چینگهای، سین ‌کیانگ نیز نام دارند

منطقه ای اسرارآمیر در جنوب غربی چین وجود دارد که اغلب اقلیت های قومی در آن زندگی می کنند و منظره های بکر و پارک هایی برای کوله گردان نیز دارا می باشد. شهرهایی که در جنوب غربی چین واقع هستند نیز عبارت از تبت، یون‌نان، گوانگشی، گوئیژو نیز می باشد

در جنوب مرکزی کشور چین، شهرهای بزرگ و صنعتی قرار گرفته اند؛ این ناحیه به نسبت استان های ساحلی که در خاور و جنوب چین قرار دارند و فقیرتر است و به همین دلیل کارگردان بسیاری از این منطقه به آن مناطق مهاجرت می کنند. شهرهایی که در این ناحیه از کشور قرار دارند نیز عبارت از آن ‌هوئی، سیچوآن، چونگ ‌کینگ، هوبئی، هونان، جیانگشی نیز هستند. در این ناحیه می توان شاهد رودخانه یانگ تسه، منطقه مزارع، کوه ها، رودخانه، جنگل های معتدل و نیمه استوایی می باشد

مناطقی همچون ماکائو و هنگ کنگ که در دست استعمارگران پرتغالی و انگلیسی بودند در حال حاضر مناطق ویژه ای در چین به شمار می روند. از جمله استان های این منطقه ای کشور عبارت از گوانگ ‌دونگ، هاینان، فوجیان نیز می باشد. این ناحیه مرکز تجارت سنتی، تولید نیروگاه و همچنین میهن نیاکان بسیاری از چینی های خارج از کشور می باشد.

شرق کشور چین شامل استان هایی نظیر جیانگسو، شانگهای، چجیانگ است؛ محلی که سرزمین ماهی و برنج، شهرهای سنتی و همچنین مرکز جدید اقتصاد در چین به شمار می رود.

چین کشوری با طیف گسترده ای از جاذبه های گردشگری مختلف است؛ از آثار تاریخی و باستانی گرفته تا شهرهای مدرن و جاذبه های تفریحی جدید و بروز! تاریخ غنی چین و مکان های تاریخی آن نقش محوری و اساسی در لیست 10 جاذبه برتر این کشور دارند. “شهر ممنوعه” که زمانی محل سکونت و زندگی 9 هزار خدمتکار و اعضای خانواده سلطنتی بود، از جاذبه های بی رقیب کشور چین در کنار دیوار بزرگ چین می باشد که در دنیا بینظیر است. هر ساله میلیون ها نفر از دیوار بزرگ چین که بزرگترین سیستم دفاعی در دنیاست دیدن می کنند. تعداد مکان های دیدنی و توریستی چین بسیار زیاد است.

از شهرهای مهم و پرگردشگر این کشور می توان به : پکن، شانگهای، گوانجو، شنزن و شیامن اشاره نمود .

شهر ممنوعه در پکن

شهر ممنوعه نام منطقه ای در پکن، پایتخت چین است که به عنوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری چین به حساب می آید. این شهر در واقع مجموعه ای از قصرهای دیدنی است که روزگاری محل زندگی امپراطورهای سلسله های مختلف چین بوده است. از آنجائیکه ورود افرادی غیر از خاندان امپراطور به آن ممنوع بوده، نام «شهر ممنوعه» روی آن گذاشتند. البته امروزه شهر ممنوعه در پکن به عنوان جاذبه ای مهم محسوب می شود.

دیوار بزرگ چین

دیوار چین یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری چین در لیست ما می باشد که سمبل بی چون و چرای قدرت نظامی چینی های باستان به حساب می آید. دیوار بزرگ چین همچنین بزرگترین سیستم دفاعی نظامی دنیا می باشد. این دیوار که در شمال چین امتداد یافته است از دهانه رود Yalu River در شرق شروع و در Jiayu Pass در غرب به پایان می رسد. طول دیوار بزرگ چین 8851.8 کیلومتر برآورد شده است!

پروژه ساخت دیوار بزرگ چین از بلند پروازانه ترین تصمیماتی بود که امپراطور شین هوانگ در طول حکومتش گرفته شد و نیز او دستور داد که تمامی دیوارهای میان شهرهابزرگ را  برداشته  و تنها دیوارهای مرزی شمالی بر جایشان بمانند. نمی توان دقیقا اشاره کرد که دیوار چین شامل چه شهر و استان هایی می شده اما چیزی که مشخص این است که این دیوار ۹ استان بزرگ را  در بر داشته است و از غرب به جایو گوان واز شرق به ساحل رود یالو جیان امتداد یافته بود و پس از مرگ پادشاهه چین شی هوان و سقوط سلسله چین برخی مناطق دیوار به تدریج رو به زوال رفت و چندین قبیله شمالی که قوی ترینشان سلسله وی بودند در حدود سال ۳۸۶ تا ۵۳۵ میلادی توانستند بر چین نفوذ کرده و بر این سرزمین حکومت نمایند. این سلسله پس از رسیدن به قدرت برای جلوگیری از حمله ی قبایل دیگر به تعمیر و بازسازی قسمت های زیادی از دیوار پرداختند. بدانید که ارتفاع دیوار چین به انداره ۲۵  فوت میباشد وعرض آن بین ۱۵ تا ۳۰  فوت نیز متغیر است و اینکه  ارتفاع برج و باروی دیوار چین ۱.۸ متر است و جان ‌پناه‌های آن حدود ۱.۲ متر ارتفاع دارند و در هر ۵۰۰ متر یک برج قرار داشته که در امتداد دیوار بوده اند. این برج‌های جانبی به عنوان سنگر سربازان مورد استفاده قرار می‌ گرفته‌ اند، همچنین قلعه‌ ها در مهم ‌ترین نقاط آسیب‌ پذیر دیوار ساخته شده اند از جمله " قلعه عبور شانگهای " و " قلعه عبور جویونگ " و " قلعه عبور جیائو " ؛ لازم به ذکر است که در امتداد دیوار پنجره‌های بسیاری قرار دارند که سربازان برای تیراندازی از آن‌ ها استفاده می‌کردند و همچنین اتاقک‌های قلعه‌ها که غیرقابل تسخیرترین نقاط دیوار بزرگ چین محسوب می‌شوند.

ساخت دیوار بزرگ چین در طول سال‌های زیادی به طول کشیده شده است و اعتقاد بر این است که ساخت دیوار اصلی بیش از ۲۰  سال طول کشیده است و همچنین مدت زمان ساخت دیوار در زمان سلسه مینگ نیز حدود ۲۰۰ سال به طول انجامیده است که این ارقام به صورت حدودی میباشد .و موضوع حائز اهمیت اینجاست که در طول سالیان دراز هزاران نفر از مردم برای ساخت این دیوار تلاش نموده‌اند و به نظر می‌رسد در زمان امپراطور شین حدود ۳۰۰ هزار سرباز و ۵۰۰ هزار نفر از مردم عادی درگیر ساخت دیوار اصلی چین بوده‌اند که این شمار بسیار خیلی بوده است و بسیاری از کارگران در طول ساخت دیوار جان خود را از دست داده‌اند و باستان شناسان تا به حال بقایای بسیاری از آنان را در بخش‌هایی از دیوار چین پیدا کرده‌اند

گردشگری در دیوار بزرگ چین

گردشگران چینی و خارجی از راه رفتن بر روی این دیوار بزرگ نیز احساس قدرت میکنند و حتی بسیاری از سران و بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ یعنی دیوار چین را از دست نمی‌ دهند و نیز برخی از بخش‌های دیوار چین به خوبی حفظ شده‌است که از جمله آنها میتوان به :  دیوار بادلینگ در نزدیکی شهر بیجنیگ دیوار سی ما تای و دیوارموتیان یو، دروازه ‌شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین است که نخستین دروازه چین نامیده می‌شود و دروازه " جایوگوان " در انتهای غرب در گان سو و این بخش‌ ها همچنین از مکان‌ های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال از آن‌ها بازدید می‌ کنند و نیز دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیون‌ ها چینی در دوره باستان چین است .

سربازان سفالی چین در ژیان

در سال 1974، در استان شاآنشی، کشاورزان محلی مشغول کار بودند و زمین را برای کاشت بذر آماده می‌کردند. در همین زمان بود که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های باستان‌شناسی دنیا، متعلق به 2200 سال قبل، کشف شد و بعدها به یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی چین تبدیل ‌شد. در حقیقت محوطه کشف شده همان اولین سپاه متحد چین بود که در زمان امپراتور چین شی هوانگ ایجاد شد. پادشاه چین شی هوانگ (Qin Shi Huang) قدرت فراوانی داشت و به همین دلیل به دنبال اکسیر جاودانگی بود. اکسیری که با نوشیدن آن بتواند عمر همیشگی داشته باشد. سرانجام دشمنان و مخالفان پادشاه از همین آرزو استفاده کردند تا او را به قتل برسانند. شی هوآنگ در اثر نوشیدن آمیخته‌ای از جیوه و گَرد یشم سبز که کیمیاگران دربار دودمان چه‌این آن را درست کرده بودند، کشته شد. او گمان می‌کرد با نوشیدن این معجون، جاودان خواهد شد اما پیش‌بینی‌ها درست نبود و پادشاه با نوشیدن این معجون دچار نارسایی کبدی، مسمومیت جیوه و در پایان مرگ مغزی شد.

ارتش تراکوتا در چین - شرکت هواپیمایی پاژسیر مجری تورهای اقساطی از  مشهد-آژانس هواپیمایی پاژسیر مشهد . مجری تورهای اقساطی ( قسطی ) از مشهد  اقساط دلخواه. تور از مشهد , تور

منطقه حفاظت شده پاندای عظیم الجثه چین در نزدیکی چِنگدو

پاندای عظیم الجثه حیوان بومی منطقه مرکز غرب و جنوب غربی چین و یکی از مخلوقات جذاب در دنیای وحش است که به خاطر بزرگی بلافاصله قابل تشخیص می باشد. در چین نفوذ تصاویر این خرس سیاه و سفید را تقریبا در تمام جنبه های زندگی مردم این کشور می توان مشاهده کرد. از پانداها اغلب به عنوان سفیرهای حسن نیت این کشور نیز استفاده می شود.

ActuGaming vous souhaite de joyeuses fêtes de fin d'année

 

منطقه هوآنگ لونگ چین در شانگهای

هوانگ لونگ مکان دیدنی بعدی در فهرست ما می باشد که بخاطر 5 جاذبه اصلی خود یعنی دریاچه های رنگین کمان، شن و ماسه های سنگ آهکی، قله های پوشیده از برف، دره های تنگ و عمیق و جنگل های بکر شناخته شده است. جاذبه اصلی منطقه هوانگ لونگ که همچنین به گلدن دراگون والی معروف است، دریاچه های سنگ آهکی بی شمار با قله 5.588 متری در پس زمینه این دریاچه ها می باشد.

معبد بهشت چین در پکن

مجموعه پارک و معبد بهشت یک مکان دیدنی در جنوب پکن می باشد که دومین جاذبه محبوب گردشگری در این شهر محسوب می گردد. این مجموعه در سال 1406 توسط امپراتور سلسله مینگ، "یانگ لی" ساخته شده است که پر از مکان های سمبولیک با معماری بسیار زیبا می باشد. به خاطر گنبد آبی رنگ و شکل خاص این مکان به آن "معبد بهشت" می گویند.

 

شهر قدیمی لیجیانگ در شهر یونان چین

جاذبه بعدی که معرفی می کنیم شهر قدیمی لیجیانگ است. لیجیانگ بهترین شهر باستانی سالم به جا مانده از دوران گذشته در چین می باشد که پیشینه تاریخی آن به بیش از 800 سال قبل بر می گردد. لیجیانگ همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. زمانی شهر قدیمی لیجیانگ به خاطر قرار داشتن در مسیر تجاری باستانی Tea Horse Road بسیار رونق داشت و پر از مغازه های صنایع دستی بود و کوچه ها و خیابان های شهر با سنگهای قرمز رنگ فرش شده بودند.

Lijiang vendors strike, protesting old town entry fee | GoKunming

کوه اِمی و بودای غول پیکر چین در نزدیکی چِنگدو

اِمی شان یک مکان مقدس و خنک کوهستانی می باشد که در 130 کیلومتری جنوب غرب چِنگدو واقع شده است و در بسیاری از عکس های مجلات و سایت های گردشگری بهمراه دیوار چین عکسش بعنوان شاخص ترین مکان گردشگری این کشور وجود دارد. لشان که محل قرار گرفتن بلندترین مجسمه ی بودای دنیا می باشد یک شهر در کنار ساحل رودخانه است؛ البته رودی که از کوه امی سرچشمه نمی گیرد بلکه سرچشمه آن  کوه دیگری است. در امتداد ساحل رود بینهه لو مخصوصا شب ها می توانید شاهد مناظر بی نظیری باشید و لذت ببرید.

China construye budas más grandes

جنگل سنگی یونان در چین

آخرین جاذبه دیدنی در لیست ما جنگل سنگی یونان می باشد. دقیقا 270 میلیون سال قبل، زمین از هم باز شد و این باز شدن باعث خشکی اقیانوس و پدیدار شدن سنگ هایی در بستر دریا شد. فرسایش این سنگ ها در اثر آب و بارانهای اسیدی باعث بوجود آمدن جنگل های تنگ و باریک و یک منظره دیدنی و زیبا شده است که توصیه می کنیم در سفر به چین تماشای آن را از دست ندهید.

جنگل سنگی در چین/عکس

 

کلیه حقوق برای سایت آراد گشت آسمان حفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.

Site Designer : saman sayyar