قبرس

قبرس کشوری جزیره‌ای در بخش شرقی دریای مدیترانه و سومین جزیره پرجمعیت در این دریا است. قبرس همچنین در جنوب ترکیه، غرب سوریه و لبنان، شمال غربی فلسطین، شمال مصر و جنوب شرقی یونان واقع شده و نیکوزیا پایتخت این کشور است. قبرس که به جواهر مدیترانه معروف است، به دو بخش تقسیم می‌شود: قبرس شمالی و قبرس جنوبی. سیستم حکومتی کشور قبرس، جمهوری بوده و رئیس‌جمهور، رئیس دولت است. این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی به آسیا نزدیک‌تر است اما از نظر تاریخی و فرهنگی، کشوری اروپایی محسوب می‌شود.

قبرس در دوران باستان به خاطر وجود کان‌های مس فراوان مشهور بوده؛ به طوری‌که واژه مس در زبان‌های اروپایی  از نام یونانی این جزیره یعنی Kupros گرفته شده است.

برای آشنایی با کشور قبرس بهتر است نخست با شرایط سیاسی آن شروع کنیم. قبرس جزیره‌ای در دریای مدیترانه شرقی است که به دو بخش تقسیم می‌شود: قبرس جنوبی (بخش یونانی) و قبرس شمالی (بخش ترکی/ جمهوری ترکی قبرس شمالی) و به قبرس جنوبی، جمهوری مستقل قبرس و یا قبرس یونانی نیز گفته می‌شود. به طور کلی این جزیره و جمهوری مستقل قبرس، جزء اتحادیه اروپا بوده ولی عضویت آن در اتحادیه اروپا به طور کامل شامل حال قبرس شمالی نمی‌شود. به عبارت دیگر قبرس شمالی، ناحیه‌ای آسیایی و قبرس جنوبی، ناحیه اروپایی است. پایتخت کشور قبرس، نیکوزیا است که با خطی سبز (The Green Line) به دو بخش تقسیم شده که مانند مرزی عمل می‌کند که رفت‌وآمد بین این دو بخش را محدود می‌کند. با وجود اینکه رفت‌وآمد بین این دو بخش، دارای محدودیت است اما در سال‌های اخیر مشکلی بین بخش جنوبی و شمالی پیش نیامده است. یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود، این است که قبرس جنوبی، تحت کنترل یونان نیست ولی از نظر فرهنگی، ارتباط تنگاتنگی با این کشور دارد

آشنایی با کشور قبرس و شهرهای مهم آن

برخی از مهم‌ترین شهرهای قبرس عبارتند از:

  • نیکوزیا (پایتخت قبرس)
  • لارناکا
  • لیماسول
  • پافوس (در این شهر، فستیوالی فرهنگی با نام آفرودیت(۱) برگزار می‌شود)
  • کایرنیا 

راساس باوری افسانه‌ای، زادگاه آفرودیت (Aphrodite) یا همان خدای عشق و زیبایی، قبرس است. این باور افسانه‌ای یکی از دلایل شهرت این کشور است.

آب‌وهوای قبرس

قبرس آب‌وهوایی مدیترانه‌ای با تابستان‌هایی طولانی، گرم و خشک (از ماه می تا اکتبر) و زمستان‌هایی معتدل همراه باران (از دسامبر تا فوریه) است. متوسط دمای روز در تابستان از ۲۱ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد بوده که البته این دما در تابستان‌های بسیار گرم به ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. همچنین دمای هوا در این کشور در ماه‌های خنک‌تر سال بین ۷ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

زبان مردم قبرس

مردم قبرس افرادی بسیار تحصیل‌کرده و اکثراً به چند زبان مسلط هستند. زبان‌های رسمی قبرس، یونانی و ترکی است اما انگلیسی نیز در سطح گسترده‌ای در این کشور صحبت و به عنوان زبان تجارت بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. آلمانی، فرانسوی و روسی نیز از جمله زبان‌های دیگری هستند که در امور بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود کاربرد گسترده زبان انگلیسی، برای کار کردن در قبرس، افراد باید زبان یونانی را یاد بگیرند. در حقیقت، با وجود اینکه اکثر مردم قبرس می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند ولی زبان اول در قبرس یونانی است. افرادی که در این کشور زندگی کرده‌اند به خوبی می‌دانند که حدود ۹۵ درصد مردم قبرس به طور کامل به این زبان مسلط هستند و بیشتر فعالیت‌های تجاری آنها از طریق زبان انگلیسی انجام می‌شود. زبان نوشته‌شده بر روی تابلو‌های راهنمایی و رانندگی و منوی رستوران‌ها نیز به هردو زبان انگلیسی و یونانی است.

وضعیت اقتصادی قبرس

بر اساس آمار گزارش‌شده توسط بانک جهانی، قبرس کشوری با درآمد بالا (وضعیت اقتصادی خوب) است و حتی در سال ۲۰۰۱ از جمله اقتصاد‌های برتر جهان نامگذاری شد. قبرس از جمله کشورهایی است که نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. این نرخ هیچ‌وقت از ۱۰ درصد بالاتر نرفته است. به طور کلی قبرس از جمله کشورهای ثروتمند جهان است. ارز رسمی این کشور در ژانویه سال ۲۰۰۸، از پوند قبرس به یورو تبدیل شده است

سیستم دولتی قبرس

سیستم دولتی قبرس، ریاست جمهوری بوده و مانند تمامی کشورهای مشابه، رئیس جمهور به عنوان رئیس (مدیر) کشور و دولت است. قدرت مطلق در این کشور دولت بوده و قدرت قانونی نیز بر عهده دولت و مجلس است.

آشنایی با کشور قبرس و سیستم آموزشی آن

سیستم آموزشی قبرس به چند بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: پیش‌دبستانی (از سن ۳ تا ۶ سال)، ابتدایی (از سن ۶ تا ۱۲ سال)، متوسطه (از سن ۱۲ تا ۱۸ سال) و آموزش عالی (۱۸ سال به بالا). تحصیلات تمام‌وقت برای همه کودکان ۵ تا ۱۵ ساله در این کشور الزامی است. همچنین کیفیت بالای آموزش و شهریه نسبتاً پایین دانشگاه‌ها، قبرس را به کشوری مناسب برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. در ادامه به ترتیب بهترین دانشگاه‌های این کشور بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰ و همچنین دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم را مشاهده خواهیم کرد.

چه پولی در قبرس استفاده می شود؟

از اول ژانویه ۲۰۰۸، قبرس یورو را به عنوان پول رسمی خود پذیرفته است. اما در عمل و از حقایقی جالب درباره قبرس باید گفت که بسیاری از بازرگانان این کشور، طیف گسترده ای از ارزهای خارجی را استفاده می کنند. پوند قبرس به تدریج در چند سال اخیر کنار گذاشته شده است. منطقه قبرس شمالی همچنان از لیره ی جدید ترکیه به عنوان پول رسمی خود استفاده می کند.

بسته به اینکه به کدام یک از شهرهای قبرس سفر می کنید، نیاز به ارز خاصی دارید. پس باید به دنبال مبدل های بیشتری باشید. در حالی که قبرس شمالی به صورت رسمی از لیره ترکیه استفاده خواهد کرد، در عمل، تجار و هتلداران آن سال ها طیف وسیعی از ارزهای خارجی را پذیرفته اند و در نتیجه، با هر ارزی می توانید به این کشور سفر کنید.

برای سفر به قبرس چه نکاتی را رعایت باید کرد؟

قبرس توسط تعدادی از خطوط هوایی بین المللی قابل دسترس بوده و حتی مسافران ایرانی نیز به راحتی می توانند برای این جزیره پرواز و بلیط هواپیما بگیرند. از انگلستان نیز پروازهای بسیاری به این کشور انجام می شود. شرکت هواپیمایی رسمی این کشور، قبرس ایر نام دارد. بین یونان و قبرس نیز پروازهای بسیاری دیده می شود. از حقایقی جالب درباره قبرس، وجود کشتی های کروز بسیار برای بازدید است.

فهرست فرودگاه‌های قبرس

لارناکا (LCA) فرودگاه بین المللی لارناکا تا مرکز شهر، حدود ۴ کیلومتر فاصله دارد. اگر پرواز خود را برای شهر پافوس گرفته اید، پس از ورود به فرودگاه پافوس باید مسیری ۶.۵ کیلومتری را تا شهر پافوس طی کنید.

پافوس (PFO)

ارجان (ECN) این فرودگاه در شهر نیکوزیای شمالی کشور جمهوری ترک قبرس شمالی قرار دارد و در ارتفاع ۱۲۳ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

ویزا

آیا قبرس ویزا می خواهد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که ایرانیان و اتباع ایران برای ورود به کشور قبرس برای هر نوع منظوری اعم از تفریحی و یا جهت انجام امور تجاری بایستی جهت اخذ ویزا اقدام کنند.

همانطوری که میدانید، کشور قبرس به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است که قسمت شمالی آن تحت سلطه کشور ترکیه و قسمت جنوبی آن تحت سلطه کشور یونان میباشد که به قسمت تحت سلطه کشور ترکیه قبرس آسیایی و به قسمت تحت سلطه کشور یونان قبرس اروپایی گفته میشود. بنابراین هر دو به عنوان کشوری مستقل قوانین خاص خود را دارد و متقاضیان دریافت ویزای قبرس اروپایی یا همان ویزای قبرس جنوبی و همچنین متقاضیان دریافت ویزای قبرس شمالی هر یک بایستی مراحل خاصی را دنبال کنند.

ویزای قبرس جنوبی

  • افراد دارای لایزس-گذرنامه ای که توسط سازمان ملل صادر شده است.
  • سندی که به افراد بدون تابعیت و پناهندگان شناخته شده صادر شده است.

علاوه بر موارد فوق ، شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین سوئیس ، ایسلند ، لیختن اشتاین و نروژ میتوانند با داشتن شناسنامه ملی خود که دارای عکس است وارد قبرس شوند. 

برای اطلاعات بیشتردر رابطه با ویزا به قسمت ویزا قبرس این سایت مراجعه بفرمایید.

 

 

 

 

کلیه حقوق برای سایت آراد گشت آسمان حفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.

Site Designer : saman sayyar