مارماریس

مارماریس

نام مارماریس از کلمه مرمر گرفته شده است.دلیل این نام گذاری,وجود سنگ مرمر در منطقه مارماریس است

مارماریس شهری بندری در سواحل مدیترانه است که در جنوب غرب ترکیه و در استان موغله واقع شده است.جمعیت این شهر حدود 31000 نفر در سال 2010است اما در فصل گردشگری به 300 تا 400 هزار نفر هم می رسد.مارماریس به دلیل واقع شدن میان رشته کوه های کنار دریا بسیار مشهور است.این شهر همچنین با دو لنگرگاه اصلی و بندرهای متعدد خود,مرکزی برای کشتی رانی و غواصی نیز به شمار می رود.از مارماریس به طور منظم,کشتی های تفریحی به سمت جزیره یونانی رودس در حرکت اند. این شهر دارای آب وهوای مدیترانه ای با تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی بارانی و خنک است.

سواحل مارماریس، کمربند آرام آبی

اولین مورد از بهترین جاهای دیدنی ماماریس سواحل شگفت انگیز آن است.مارماریس دارای 5 مایل ساحل فوق العاده زیبا و هیجان انگیز با آب های شفاف است که از مارماریس مرکزی تا ایسملر امتداد دارد در این سواحل تفریگاه ها,تفریحات آبی و رستوران های ساحلی پذیرای شما خواهند بود. از جمله سواحلی که می توانید در طول سفر خود به آن رفته و در آنجا از آبتنی و حمام آفتاب لذت ببرید سواحل کلئوپاتر,ایسملر و ساحل مرکزی هستند که از این سه مورد ساحل مرکزی نزدیک ترین ساحل به مرکز ماماریس است.

یکی از بهترین مراکز فرهنگی مارماریس که با قدمت هزاران ساله خود تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته، قلعه مارماریس است و با بازید از آن می توان اصالت شهر مارماریس را شناخت؛ قلعه ای که شکوه و عظمت دیوارهایش شما را به سفر در زمان می برد. از آنجایی که ترکیه یادگاری های زیادی از ادوار مختلف را در خود جای داده، چنین مکانی بهترین جا برای آشنایی با هنر گذشتگان، تاریخ این سرزمین و فرهنگ مردمانش است در این بازدید از این قلعه یکی از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی مارماریس است که نباید از دیدن آن غافل شد

قلعه باستانی
به گفته مورخان دیوارهای این قلعه حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده اند تا از شهر محافظت کنند. با استناد به این سخن، طرح اولیه قلعه توسط ایونی ها کلید خورده و بعد از آن بیش ترین تعمیرات و توسعه های قلعه در زمان سلطان سلیمان صورت گرفته است. روایتی است که می گوید سلطان سلیمان دستور داد تا معمار قلعه را حلق آویز کنند. چون بعد از اینکه دستور بازسازی و گسترش قلعه را داده بود، برای بازدید به قلعه رفت و وقتی دید قلعه به اندازه کافی باشکوه و باعظمت نیست به معمارش گفت تا بیش تر تلاش کند و راهی لشکرکشی شد ولی وقتی برگشت در کمال تعجب دید هنوز خواسته اش انجام نشده، پس دستور اعدام معمارش را صادر کرد و همچنین به خواست مادرش، دستور داد تا در مسیر منتهی به قلعه، کاروانسرایی بسازند. این کاروانسرا امروزه کاربری کافه تریا و سوغاتی فروشی دارد.
قلعه مارماریس بعد از دوران عثمانی، در سال ۱۹۱۳ و در طول جنگ جهانی اول زیر حملات آتش بار فرانسوی ها به شدت آسیب دید ولی بعد ها بازسازی شد و تا سال ۱۹۸۰ به اقامتگاه بومیان تبدیل شد. در سال ۱۹۸۳ این بنا به عنوان یک اثر باارزش ثبت شد و در نهایت وزارت بهداشت آن را تبدیل به موزه کرد. گفتنی است که در داخل قلعه ۱۸ خانه، یک آب انبار و یک چشمه وجود دارد.

سلیمیه

برای یک سفر دریایی بی نظیر ,مقصدی زیباتر وبهتر از سلیمیه پیدا نمی کنید.سلیمیه در 40کیلومتری جنوب غربی مارماریس ودر 10کیلومتری اورهانیه واقع است.این روستای سرسبز در حاشیه ی دریایی بسیار تمیز وزلال قراردارد ,اما اطراف آن هیچ ساحل بزرگی وجود ندارد. نزدیک ترین ساحل 2کیلومتر دورتر از کناره دریاست ودر امتداد آن رستوران های زیادی آماده ی پذیرایی از مسافران هستند.این منطقه بسیار آرام وساکت است.

جزیره‌ی کلئوپاترا

جزیره کلئوپاترا در 18 کیلومتری شمال مارماریس واقع شده است. جزیره کلئوپاترا به عنوان جزیره سدیر یا جزیره شهر شناخته می شود و با سواحل شنی طلایی مشهور است.
در اینجا بقایای دیوارهای شهر، سواحل عظیم و ویرانه های تئاتر باستان دیده می شود. یک ساحل زیبا در خلیج کوچک در شمال غربی جزیره وجود دارد که اعتقاد بر این است که کلئوپاترا در اینجا شنا کرده است.

با توجه به افسانه ها، کلئوپاترا و آنتونیوس بارها در اینجا شنا کرده اند و شن ها توسط کشتی های شمال آفریقا آورده شده اند. گفته شده است که این نوع شن و ماسه تنها در مصر دیده می شود. خرابه ها در بخش شرقی جزیره، دوران رومی ها را تشکیل می دهد. در قسمت شرقی جزیره آگوراوجوددارد .به گفته ی برخی ها ,جشنواره های ورزشی در این منطقه به افتخار آپولون برگزار شده است.

ساحل ایچملر

محبوب‌ترین ساحل در میان سواحل مارماریس است و به همین دلیل همیشه پر از گردشگران داخلی و خارجی است. محبوبیت این ساحل به علت این است که نه تنها نزدیکترین ساحل به شهر مارماریس است، بلکه تعداد هتل هم در اطراف آن زیاد است. وقتی صحبتی در مورد سواحل مارماریس می‌شود، ایچملر اولین ساحلی است که به ذهن آدم می‌رسد. این ساحل تنها ۸ کیلومتر با مرکز شهر مارماریس (پانزده دقیقه رانندگی) فاصله دارد و حمل و نقل عمومی بین مرکز شهر و این ساحل ۲۴ ساعته برقرار است که یکی دیگر از مزایای آن محسوب می‌شود. دریایی نیلگون و طبیعتی بی‌نظیر هنگام رسیدن به اچملر در انتظار شماست. چه چیزی می تواند بهتر از قدم زدن هنگام غروب در این ساحل باشد؟ کافه‌های زیادی هم در نزدیکی ساحل وجود دارد که نوشیدنی و اسنک‌های با کیفیت و با قیمت مناسب سرو می‌کنند. اگر غذا یا نوشیدنی از این کافه‌ها سفارش دهید، می‌توانید از امکاناتی همچون نیمکت، چتر، وای فای رایگان، سرویس بهداشتی و کابین تعویض لباس آن‌ها استفاده کنید.

 

کلیه حقوق برای سایت آراد گشت آسمان حفوظ میباشد و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.

Site Designer : saman sayyar